WINNERS Gabriel García Márquez Prize 2024

2024 June 2

WINNERS Gabriel García Márquez Prize 2024

The Land Of Memories

by Rocco Losasso

BEST ROMANCE FILM & BEST ARTHOUSE SUPER SHORT FILM

Tangled Tails

by Oleg Condrea

BEST INTERNATIONAL YOUNG WRITER & BEST INTERNATIONAL SHORT SCRIPT

Event Virus

by Andrea Fantauzzi

BEST SCI.FI SHORT FILM & BEST FIRST TIME DIRECTOR

Twins

by Giuseppe Lo Conti

BEST INTERNATIONAL THRILLER & BEST EUROPEAN DRAMA

Ritual For A Little Dead Bird

by Margreet Kramer

BEST EUROPEAN DIRECTOR, BEST EXPERIMENTAL FILM & BEST ORIGINAL EDITING

Fellini…a file of no return

by Jennifer Glee Foley

BEST ARTHOUSE DIRECTOR, BEST ORIGINAL SHORT FILM & BEST EXPERIMENTAL CINEMATOGRAPHY

Horace the Hawk

by Doug Whitehead

BEST ORIGINAL STORY & BEST INTERNATIONAL SHORT FILM ANIMATED

My Father Moves Mountains

by Andria Litto

BEST INTERNATIONAL DIRECTOR, BEST ORIGINAL DOCUMENTARY & BEST PRODUCER

Monument to Love

by Jacob Comforty

BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY FEATURE, BEST EDUCATIONAL FILM & BEST HUMAN RIGHTS PROJECT

Stigma

by Mark Schoen

BEST INTERNATIONAL SHORT DOCUMENTARY & BEST INDIE FILMMAKER

The Blanket

by Susanna Donau

BEST ANIMATED DRAMA & BEST MOBILE SHORT FILM

The Tableherder

by Aleksandr Tretiakevich

BEST ORIGINAL SCREENPLAY & BEST INDIE PRODUCTION COMPANY

No Porn Avocado

by Gabriel Fornés

BEST INTERNATIONAL COMEDY & BEST ROMANCE SCRIPT

What Kind of Day

by Clevius Arnold Curry

BEST ARTHOUSE SHORT FILM, BEST AMERICAN DIRECTOR & BEST INTERNATIONAL DRAMA SHORT

Noa’s Place

by Nova Hynes

BEST ORIGINAL SCREENWRITER & BEST EUROPEAN SHORT SCRIPT

The Flow

by Wenwen Zhu

BEST EXPERIMENTAL ANIMATED SHORT FILM & BEST INTERNATIONAL STUDENT FILM

But I Want to Leave the Party

by Gilles Plouffe

BEST ACTRESS (Tiffany Lauren Bennicke), BEST INTERNATIONAL SCREENPLAY SHORT & BEST ARTHOUSE PRODUCER

Race You

by Ana Jobrail

BEST INTERNATIONAL SHORT SCRIPT & BEST AMERICAN WRITER

Bagel Dog

by Tracy L. Swanson

BEST ORIGINAL TREATMENT

The Adventures Of C.J.

by Gaby Day

BEST INTERNATIONAL TELEVISION SCRIPT & BEST ARTHOUSE SHORT SCRIPT

Quadro Janas & Corelli

by Jean Detheux

BEST ART FILM & BEST EXPERIMENTAL CINEMATOGRAPHY

Piazzolla Con Brio

by Rick Meghiddo

BEST ORIGINAL EDITING, BEST INDIE DOCUMENTARY & BEST SOUNDTRACK

Atlas Of Uncertainty

by Massimo Vito Avantaggiato

BEST ANIMATED MUSIC VIDEO, BEST SOUND DESIGN, BEST VIRTUAL REALITY & BEST ARTHOUSE FILMMAKER

The Brawl

by Mireille Fiévet

BEST ORIGINAL DRAMA, BEST INTERNATIONAL INDIE DIRECTOR & BEST EUROPEAN NARRATIVE SHORT

Poetry Against the End of the World

by Dylan Brody

BEST INDIE SHORT FILM, BEST POETRY FILM, BEST HUMAN RIGHTS SHORT FILM & BEST AMERICAN PRODUCER

Pirandello’s Wife

by Lynn Elliott

BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT & BEST ORIGINAL WRITER

L’amour est temps de reflets

by Yann Richebourg

BEST EUROPEAN DIRECTOR, BEST ROMANCE SHORT FILM & BEST STUDENT PRODUCER

Going for Glory

by Gini Graham Scott

BEST INTERNATIONAL SCREENWRITER & BEST ARTHOUSE FEATURE SCRIPT

Hot Afternoons Have Been in Montana

by Ken Kimmelman

BEST INSPIRATIONAL FILM & BEST EXPERIMENTAL DOCUMENTARY

Water Thrust

by Vincent Kojo Krah

BEST PICTURE & BEST ORIGINAL PRODUCER

Think Back

by Bumba Ibrahim

BEST ACTOR (Bobby Valantino Zoe) & BEST INDIE NARRATIVE FEATURE

Is He Cheating?

by Bill Morton

BEST AMERICAN INDIE DIRECTOR & BEST LGBTQ+ FILM

Essence On Time Frames

by Luis Dias

BEST SUSPENSE, BEST THRILLER SHORT & BEST INDIE SHORT FILM

Richard Spong

by Terry Luke Podnar

BEST ORIGINAL FEATURE SCRIPT & BEST AMERICAN SCREENWRITER

Emergency Musical Response: Part 1 – Journey to Netherworld

by Cosmo Swevens

BEST INTERNATIONAL ORIGINAL SCREENPLAY, BEST INDIE PRODUCER (Alexander John Anthony Senicki) & BEST EXPERIMENTAL DIRECTOR

A Pilgrimage Into Tibet

by Mark Gould

BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY SHORT & BEST HUMAN RIGHTS FILM

Hamlet/Horatio

by Paul Warner

BEST FEATURE FILM & BEST AMERICAN PRODUCER (David Wenzel)

You’re Safe With Me

by Monique Grimme

BEST MUSIC VIDEO, BEST ORIGINAL SONG & BEST ORIGINAL WRITER (Jeremy Stork)

Impending Catastrophe

by Yoram Marcus

BEST INTERNATIONAL NARRATIVE FEATURE & BEST ARTHOUSE FILM

The Broker

by Frank van der Meijden

BEST DIRECTOR (Category: SHORT FILM) & BEST EUROPEAN INDIE PRODUCER

Umbra / Eclipse of the moon

by Urszula Nawrot

BEST CINEMATOGRAPHY, BEST INTERNATIONAL ARTHOUSE DIRECTOR & BEST EXPERIMENTAL FILM

Agita

by Maryann Maisano

BEST ORIGINAL STORY & BEST MUSICAL

Giulietta e Romeo?

by Vanessa Cremaschi

BEST INTERNATIONAL FIRST TIME DIRECTOR, BEST ORIGINAL INDIE PRODUCER & BEST SCREENPLAY SHORT

The Pathos of Hamlet

by Sean Gregory Tansey

BEST INDIE FILMMAKER, BEST ARTHOUSE PRODUCER & BEST ORIGINAL ACTING

The Stones of Rome

by Sean Gregory Tansey

BEST POETRY SHORT FILM & BEST ORIGINAL CINEMATOGRAPHY

Your Choice

by Barbara Spevack

BEST INSPIRATIONAL FILM & BEST ORIGINAL ACTRESS (Barbara Spevack)

Do Not Answer

by Kenzie J. Illnest

BEST AMERICAN FIRST TIME DIRECTOR & BEST INDIE NARRATIVE SHORT

Life Class 1920

by Tom Cowan

BEST HISTORICAL FILM, BEST INTERNATIONAL FILM, BEST ORIGINAL COMEDY & BEST PRODUCTION DESIGN

The True Story of Amerigo Bertolazzi

by Giacomo Beschi

BEST DIRECTOR SHORT FILM, BEST EUROPEAN FIRST TIME DIRECTOR, BEST COMEDY SHORT FILM & BEST INTERNATIONAL YOUNG DIRECTOR

Love Is My Gun

by Valerie Verseau

BEST ORIGINAL MUSIC VIDEO & BEST CHOREOGRAPHY

Rapa De Rep

by Paolo Pier Luigi Guglielmetti

BEST SUPER SHORT FILM & BEST ORIGINAL ARTHOUSE FILMMAKER

The Lost Village

by Roger J Paradiso

BEST INDIE FEATURE FILM & BEST INTERNATIONAL ORIGINAL STORY

Cosmic Light

by Anaya Kunst

BEST ARTHOUSE MUSIC VIDEO, BEST INTERNATIONAL SINGER, BEST INDIE SONG & BEST ORIGINAL PRODUCTION DESIGN

Bowie and Geraldo Vs. the shadow monsters

by Brandon Manuel Werwa

BEST ARTHOUSE ANIMATED SHORT FILM & BEST ORIGINAL STUDENT FILM

The Forest Of The Honey Bees

by Erwan Le Gal

BEST POETRY ANIMATED FILM & BEST INTERNATIONAL ORIGINAL DIRECTOR

Double Identity

by Chris Nightshaid

BEST INDIE LGBTQ+ SHORT FILM & BEST SCREENPLAY SHORT

The Sound of Cologne

by Kristina Schippling

BEST INTERNATIONAL FEATURE DOCUMENTARY & BEST DIRECTOR (Category: Documentary)

Soul

by I-Jien Jane Kou

BEST INTERNATIONAL DIRECTOR (Category: Short Film), BEST FANTASY, BEST ORIGINAL ANIMATION & BEST ARTHOUSE EDITING

Halloween (Rabbit Well Episode 6)

by I-Jien Jane Kou

BEST INTERNATIONAL PRODUCER, BEST ANIMATED COMEDY, BEST ORIGINAL IDEA & BEST ORIGINAL FIRST TIME DIRECTOR

Luzinete

by Carla Di Bonito

BEST SCREENWRITER, BEST INDIE DIRECTOR, BEST INTERNATIONAL DRAMA, BEST SUPPORTING ACTRESS & BEST MAKE-UP ARTIST

Omnipotent Resolution

by Uniqueness

BEST ARTHOUSE SONG, BEST ORIGINAL MUSIC VIDEO, BEST DANCE SHORT FILM & BEST EXPERIMENTAL CHOREOGRAPHY

Love And Horror

by Greg L. Hines

BEST INDIE NARRATIVE FEATURE, BEST ORIGINAL FILMMAKER, BEST SCREENPLAY & BEST CAST

The End Of the World

by Greg L. Hines & Stephen C. Sebastiao

BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT & BEST HORROR SCRIPT

Lyrical Justifier : Journey Of An Mc

by Gregory L. Hines

BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY SHORT

Girl In The Mirror

by Gregory L. Hines

BEST AMERICAN MUSIC VIDEO

Against The Grain

by Gregory L. Hines

BEST ORIGINAL FEATURE FILM

Zmiena

by Pierre Renverseau

BEST INTERNATIONAL SHORT FILM & BEST EUROPEAN PRODUCTION COMPANY

The Girl Made of Earth and Water

by Pamela PerryGoulardt

BEST TRAILER/TEASER & BEST ANIMATION

Agrinoui

by Alexis Chaviaras

BEST FANTASY ANIMATED SHORT FILM & BEST ARTHOUSE DIRECTOR

Fatherland

by Panya Zhu

BEST MYSTERY FILM, BEST HORROR SHORT FILM & BEST ARTHOUSE STUDENT FILM