Omnipotent Resolution – Uniqueness Heiress and Azia
BEST INTERNATIONAL SONG, BEST ARTHOUSE MUSIC VIDEO, BEST POETRY PROJECT & BEST DANCE PROJECT
Cats and Husbands – by Barry Samson
BEST INTERNATIONAL NARRATIVE SHORT, BEST INDIE DIRECTOR & BEST CAST
Grinders – by Andrew Heller
BEST FIRST TIME DIRECTOR
Hitched – by Gary St. Martin
BEST PILOT TV/TELEVISION SCRIPT
Artists and Aliens – by Jaymz Bee
BEST SOUNTRACK, BEST ORIGINAL DIRECTOR, BEST INDIE NARRATIVE SHORT & BEST CASTING DIRECTOR
Monument to Love – by Jacob Comforty
BEST INTRENATIONAL DOCUMENTARY FEATURE & BEST HUMAN RIGHTS FILM
Daddy Blueberry – just like a movie – by Jonas Myrstrand
BEST NARRATIVE FEATURE
Emergency Musical Response: Part 1 – Journey to Netherworld – by Alexander Senicki
BEST INDIE NARRATIVE SHORT, BEST SCREENPLAY SHORT, BEST ORIGINAL DIRECTOR & BEST ARTHOUSE PRODUCER
Virulence – by Christopher Pennington
BEST FEATURE SCRIPT & BEST INDIE WRITER
Prima del giorno dopo – by Eduardo Cocciardo
BEST INDIE FILM, BEST ORIGINAL FILMMAKER & BEST CINEMATOGRAPHY
Fade Out: The Beginning – by A. L. Jobrail
BEST BOOK/MANUSCRIPT
The Enforcers – by A. L. Jobrail
BEST INTERNATIONAL PILOT TV
An impossible secret – by Sofia Mavrou
BEST ORIGINAL SCORE & BEST INTERNATIONAL SCREENPLAY
Roses are Blind – by Wendy White
BEST INTERNATIONAL THRILLER
Tututango – by Michael Sheehan
BEST DIRECTOR, BEST CAST, BEST ARTHOUSE SHORT FILM & BEST PRODUCER
A Pilgrimage Into Tibet – by Mark Gould
BEST INTERNATIONAL SHORT DOCUMENTARY & BEST HUMAN RIGHTS PROJECT
Appointment With The Plague Doctor, Lester Haywood – L. S. Strange
BEST HORROR & BEST ORIGINAL FILMMAKER
Willow’s Journey – by Donia Youssef
BEST ARTHOUSE WRITER & BEST FEATURE SCRIPT
What Kind of Day – by C. Arnold Curry
BEST DRAMA
The Forest Of The Honey Bees – by Erwan Le Gal
BEST ANIMATION & BEST POETRY SHORT FILM
Not Without Gloves – by Lena Mattsson
BEST ORIGINAL CINEMATOGRAPHY, BEST EXPERIMENTAL SHORT FILM & BEST ARTHOUSE FILMMAKER
AI vs Deep State – by Katalin Weith
BEST ORIGINAL NARRATIVE SHORT & BEST EDITING
Dojo – by Armin Alic, produced by Jon Paul
BEST NARRATIVE SHORT, BEST ACTION MOVIE, BEST ACTOR & BEST PRODUCTION COMPANY
L’Amour est temps de reflets – by Yann Richebourg
BEST INDIE DIRECTOR & BEST EUROPEAN SHORT FILM
Ethan Allen and the Green Mountain Boys – by James Hogue
BEST ORIGINAL WRITER & BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT
Porfirio – by Luca Bottello
BEST EUROPEAN SHORT FILM, BEST ARTHOUSE CINEMATOGRAPHY & BEST ORIGINAL IDEA
Who Are These Bugs? a Song from the Children’s Musical, “Cate and the Garden Bandits” – by Linda Radke
BEST INTERNATIONAL SONG & BEST SINGER
Here To Stay – by Damiano Rossi
BEST LGBTQ+ FILM & BEST EUROPEAN INDIE FILMMAKER
The Taste Of Rain – by Larry Gene Fortin
BEST AMERICAN WRITER & BEST ORIGINAL FEATURE SCRIPT
Atlas Of Uncertainty – by Massimo Vito Avantaggiato
BEST INTERNATIONAL ARTIST & BEST SOUND DESIGN
The Girl Made of Earth and Water – by Pamela PerryGoulardt
BEST INTERNATIONAL SUPER SHORT FILM & BEST ORIGINAL TEASER/TRAILER
The Brawl – by Mireille Fiévet
BEST INTERNATIONAL DRAMA & BEST EUROPEAN DIRECTOR
E40S – by Chong Kim
BEST ARTHOUSE NARRATIVE SHORT
The Quisling – by Lynn Elliott
BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT
Ye Ole Glorya – by Jeffrey Kazanjian
BEST COMEDY & BEST CAST
Bagel Dog – by Tracy L Swanson
BEST INTERNATIONAL SHORT SCRIPT & BEST ORIGINAL SCREENWRITER
The Devil Wind – by Jamie Sutliff
BEST PICTURE
Scrupus – by Timo Paris
BEST DANCE MOVIE & BEST CHOREOGRAPHY
Searching for Camelot – by Roger Paradiso
BEST INTERNATIONAL FILMMAKER
Brothers of Babylon – by Gabriel Womack
BEST FEATURE SCRIPT & BEST AMERICAN SCREENWRITER
Bat Sheva (The Daughter of 7even) – by Tomer George Cohen
BEST ORIGINAL SCORE
Not For You – Cry For the Killed in the Russian-Ukrainian War – by Sasha Anufrieva
BEST MUSIC VIDEO & BEST SOCIAL PROJECT
Soul – by I-Jien Jane Kou
BEST INTERNATIONAL DIRECTOR, BEST INDIE ANIMATED PROJECT, BEST FANTASY
Halloween (Rabbit Well Episode 6) – by I-Jien Jane Kou
BEST ANIMATED COMEDY, BEST FIRST TIME DIRECTOR & BEST ARTHOUSE PRODUCER
The Pathos of Hamlet – by Sean Gregory Tansey
BEST ORIGINAL SHORT FILM & BEST ARTHOUSE DIRECTOR
The Stones of Rome – by Sean Gregory Tansey
BEST ACTING & BEST INSPIRATIONAL SHORT FILM
The Adventures Of CJ – by Gaby Day
BEST INTERNATIONAL TELEVISION SCRIPT & BEST INDIE WRITER
4 Estações – by Carlos Costa
BEST INTERNATIONAL SHORT FILM & BEST ORIGINAL DIRECTOR
Risveglio Planetario (Planetary Rebellion) – by Fabrizio Fuochi
BEST ARTHOUSE SONG & BEST EUROPEAN PRODUCER
March 5 A Song For Carla – by Fabrizio Fuochi
BEST INTERNATIONAL SUPER SHORT FILM