Not Without Gloves – by Lena Mattsson
BEST ORIGINAL CINEMATOGRAPHY, BEST EXPERIMENTAL FILM & BEST ORIGINAL INDIE FILMMAKER
Omnipotent Resolution – by Uniqueness Azia & Heiress
BEST INTERNATIONAL MUSIC VIDEO, BEST SONG, BEST DANCE FILM & BEST SINGER
Planetary Rebellion – by Fabrizio Fuochi
BEST EUROPEAN MUSIC VIDEO
March 5 1955 A Song For Carla – by Fabrizio Fuochi
BEST EUROPEAN SONG ON THE YEAR
Hate Can Kill – by Imtiaz Popat
BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY SHORT & BEST DIRECTOR (Category DOCUMENTARY)
Greener Zanzibar – by Arjav Vyas
BEST INTERNATIONAL INDIE DIRECTOR & BEST ORIGINAL CINEMATOGRAPHY
500 Meters Beeline – by Edwin Wiegele
BEST ARTHOUSE DOCUMENTARY & BEST ORIGINAL EDITING
Un amore è per sempre – by Mariano Tamburrini
BEST ORIGINAL IDEA, BEST EUROPEAN FILMMAKER & BEST SHORT DRAMA
Life in Disguise – by Lorenzo Scibilia
BEST YOUNG DIRECTOR, BEST EUROPEAN SHORT FILM & BEST INDIE PRODUCER
Luzinete – by Carla Di Bonito
BEST ORIGINAL NARRATIVE SHORT, BEST ARTHOUSE DIRECTOR & BEST SCREENPLAY SHORT
Virulence – by Christopher Pennington
BEST ORIGINAL WRITER & BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT
Drag Queens Of Emeralis – by Kevin Irvine
BEST COMEDY SCRIPT & BEST AMERICAN SCREENWRITER
L’Amour est temps de reflets – by Yann Richebourg
BEST ART SHORT FILM & BEST EUROPEAN INDIE FILMMAKER
Monument to Love – by Jacob Comforty
BEST ORIGINAL DIRECTOR, BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY FEATURE & BEST ORIGINAL EDITING
Sinestesìa – by Gianni Salamore
BEST ARTHOUSE MUSIC VIDEO, BEST DIRECTOR (Category MUSIC VIDEO) & BEST EXPERIMENTAL CINEMATOGRAPHY
Atlas of Uncertainty – by Massimo Vito Avantaggiato
BEST SOUND DESIGN, BEST EUROPEAN PRODUCER & BEST ORIGINAL PROJECT
Brothers of Babylon – by Gabriel Womack
BEST ORIGINAL FEATURE SCRIPT & BEST AMERICAN WRITER
The Pathos of Hamlet – by Sean Gregory Tansey
BEST ORIGINAL SHORT FILM & BEST INTERNATIONAL ACTOR
The Stones of Rome – by Sean Gregory Tansey
BEST EXPERIMENTAL DIRECTOR, BEST INSPIRATIONAL SHORT FILM & BEST ORIGINAL ARTHOUSE PROJECT
Lacrime di vento – by Damiano Rossi
BEST EDUCATIONAL FILM & BEST ORIGINAL EUROPEAN DIRECTOR
The Girl Made of Earth and Water – by Pamela PerryGoulardt
BEST ARTHOUSE FILMMAKER & BEST SUPER SHORT FILM
The Golden Years – by Joseph Starzyk
BEST ARTHOUSE NARRATIVE SHORT & BEST ORIGINAL FILMMAKER
What a Match – by Björn Granberg Ahlmark
BEST ANIMATED SHORT FILM & BEST INDIE PRODUCER
Dojo – by Armin Alic
BEST ACTION MOVIE, BEST INTERNATIONAL THRILLER, BEST ACTOR (Jon Paul) & BEST NARRATIVE SHORT
Don’t Let Your Heart Be Troubled – by Clare Steffen
BEST INDIE MUSIC VIDEO & BEST ARTHOUSE PROJECT
Walking With God – by Lois M. Banks
BEST FEATURE FILM & BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Panharmonion Chronicles: Times of London – by Henry Chebaane
BEST INTERNATIONAL ARTIST & BEST ORIGINAL MUSIC VIDEO
Fade Out: Fade In – by Ioannis Koutroubis
BEST SHORT SCRIPT & BEST ORIGINAL WRITER
Michelangelo and Me + Da Vinci and Me opener – by Colleen Fuglaar
BEST FEATURE SCRIPT & BEST ARTHOUSE SCREENWRITER
Searching for Camelot – by Roger Paradiso
BEST AMERICAN DIRECTOR
The Queen of Camelot – by Roger Paradiso
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Tony N’ Tina’s Wedding – by Roger Paradiso
BEST INTERNATIONAL PICTURE & BEST COMEDY
The Lost Village – by Roger Paradiso
BEST ORIGINAL DOCUMENTARY FEATURE
An impossible secret – by Sofia Mavrou
BEST INTERNATIONAL NARRATIVE SHORT, BEST ORIGINAL SCREENPLAY SHORT, BEST CAST & BEST INDIE FILMMAKER
Dreaming Vincent – by Christian Candido
BEST ART FILM & BEST INTERNATIONAL FILMMAKER
What’s it like to be a nude model, Wonderhussy? – by Michael Mayhan
BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY FEATURE & BEST PRODUCER
The Dead Ringer – by Suzanne Lutas
BEST ARTHOUSE WRITER & BEST ORIGINAL FEATURE SCRIPT
Life’s Mapped Out – by Akal ( Chris) Demir (Nightshaid)
BEST INDIE DIRECTOR
Sea Full Of Tears – by Akal ( Chris) Demir (Nightshaid)
BEST INTERNATIONAL SUPER SHORT FILM
Catalysm Down Under – by Akal ( Chris) Demir (Nightshaid)
BEST EXPERIMENTAL PROJECT
Double Identity – by Akal ( Chris) Demir (Nightshaid)
BEST LGBTQ+ FILM
Walk In My Shoes – by Akal ( Chris) Demir (Nightshaid)
BEST INDIE ACTOR
Gaurdians Of Life – by Akal ( Chris) Demir (Nightshaid)
BEST INDIE NARRATIVE SHORT FILM & BEST INDIE FILMMAKER
Walking In Memphis – by Larry Gene Fortin
BEST TELEVISION SCRIPT
THE BLANKET – Die schwarze Decke – by Susanna Donau
BEST ORIGINAL SUPER SHORT FILM & BEST INTERNATIONAL INDIE DIRECTOR
The Priroy of Sion – by Cazebon-Taveau Florence
BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT & BEST ORIGINAL SCREENWRITER
Teyuna – Lost City – by Stuart Fortune
BEST ORIGINAL DOCUMENTARY SHORT, BEST PRODUCER (Category: Documentary) & BEST EDITING
Tangled Tails – by Oleg Condrea
BEST INTERNATIONAL YOUNG SCREENWRITER & BEST EUROPEAN SHORT SCRIPT
The White Rose – by Christodoulos Kigmalis
BEST INDIE NARRATIVE SHORT & BEST EUROPEAN PRODUCER
Tom and Luce – by Muxel Paule
BEST INTERNATIONAL DRAMA & BEST INDIE FILMMAKER
Cybernetic Genesis – la guerra tra i due mondi – by Anna Morelli
BEST INTERNATIONAL SCI-FI & BEST ORIGINAL INDIE DIRECTOR
Wave Man – by Anna Morelli
BEST INDIE FILM
Le Disubbidienti di San Zaccaria – by Laura Calderini
BEST ORIGINAL FEATURE SCRIPT & BEST EUROPEAN WRITER
Lies of War – by Gerald Zinnegger
BEST INTERNATIONAL MUSIC VIDEO & BEST ORIGINAL SOUND DESIGNER
4 Estações – by Carlos Costa
BEST ORIGINAL ART SHORT FILM, BEST CINEMATOGRAPHY, BEST INTERNATIONAL DIRECTOR & BEST EDITING
Halloween (Rabbit Well episode 6) – by I-Jien Kou
BEST ORIGINAL ANIMATION, BEST INDIE SHORT FILM & BEST ARTHOUSE DIRECTOR
A night of comedy – by Cathie Boruch
BEST COMEDY & BEST ORIGINAL DOCUMENTARY
Master Speesa! – by Rosie Malek-Yonan & Monica Malek-Yonan
BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT
Only Eden – by Andrea Plamondon
BEST INDIE MUSIC VIDEO
Appointment With The Plague Doctor, Lester Haywood – by L. S. Strange
BEST INTERNATIONAL HORROR & BEST INTERNATIONAL INDIE PRODUCTION COMPANY
Giulietta e Romeo? – by Vanessa Cremaschi
BEST ORIGINAL EUROPEAN SHORT FILM & BEST FIRST TIME DIRECTOR
TASTE: The Flavor of Life – by Annamaria Talas
BEST DIRECTOR & BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY
Bat Sheva (The Daughter of 7even) – by Tomer George Cohen
BEST INTERNATIONAL ORIGINAL SCORE
Lost In 24 – by May Liu
BEST ORIGINAL NARRATIVE FEATURE, BEST SCREENPLAY, BEST CINEMATOGRAPHER & BEST FILMMAKER
Emergency Musical Response: Part 1 – Journey to Netherworld – by Alexander Senicki
BEST ARTHOUSE DIRECTOR, BEST SHORT FILM & BEST SCREENPLAY SHORT
Ah My Goddess: Bad Goddess (DUB) Let’s Save Vic Morrow TTS Voice Track -by Kevin Neece
BEST ANIMATED FEATURE FILM
Heart to Heart – by Bruno Marro
BEST INTERNATIONAL SONG
Retardation – by Nils Agdler
BEST INTERNATIONAL SUPER SHORT FILM
Ye Ole Glorya – by Jeffrey Kazanjian
BEST ORIGINAL COMEDY
The Meeting House – by Sophie Neville
BEST ARTHOUSE FEATURE SCRIPT
The Well Flower – by Jean Vabre
BEST INTERNATIONAL MUSIC VIDEO
Oceans – by Graciela Cassel
BEST EXPERIMENTAL PROJECT
Elevation to the Depths – by Andrew Noble
BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT