An impossible secret
by Sofia Sotiria Mavrou
BEST ORIGINAL FIRST TIME DIRECTOR, BEST ARTHOUSE SHORT FILM & BEST ARTHOUSE SCREENWRITER
Melodramma
by Giuseppe De Vuono
BEST EUROPEAN DIRECTOR, BEST INDIE PRODUCER & BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Monument to Love
by Jacob Comforty
BEST ARTHOUSE DOCUMENTARY FEATURE & BEST ORIGINAL EDITING
Dojo
by Armin Alic
BEST ACTION MOVIE, BEST INTERNATIONAL SHORT FILM, BEST ACTOR (Jon Paul) & BEST PRODUCTION COMPANY
Heart to Heart
by Bruno Marro
BEST EUROPEAN SONG & BEST INDIE MUSIC VIDEO
Paradise Takeaway
by Paul Cooke
BEST EXPERIMENTAL DIRECTOR & BEST INDIE NARRATIVE SHORT (Low Budget)
Chosta 3
by Jean Detheux
BEST INTERNATIONAL ART FILM
Lost Cause
by David J Schroeder
BEST ORIGINAL SCREENPLAY & BEST AMERICAN SCREENWRITER
I Survived The Holocaust
by Sanela Prašović Gadžo
BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY FEATURE
Two Fridges
by Rob Banish
BEST AMERICAN NARRATIVE SHORT & BEST ORIGINAL IDEA
The world of Martoon , episode 15
by Manouchehr Kholghi
BEST SUPER SHORT FILM & BEST EXPERIMENTAL EDITING
Escape of the Dragons
by Nicolas Bullentini
BEST ORIGINAL NARRATIVE SHORT, BEST CAST, BEST CINEMATOGRAPHY & BEST INDIE FILMMAKER
Two Million Steps
by Tommy Anderson
BEST INTERNATIONAL BOOK
Tangled Tails
by Oleg Condrea
BEST FIRST TIME SCREENWRITER
To Outwit the Fate
by Katarzyna Ewa Adamus
BEST INTERNATIONAL WRITER & BEST ORIGINAL MANUSCRIPT
Hot Afternoons Have Been in Montana
by Ken Kimmelman
BEST INTERNATIONAL EXPERIMENTAL DOCUMENTARY & BEST INSPIRATIONAL SHORT FILM
Tirare la cinghia
by Paolo Pier Luigi Guglielmetti
BEST EUROPEAN SUPER SHORT FILM
Orphic Laments
by Mimi Garrard
BEST INTERNATIONAL DANCE FILM & BEST CHOREOGRAPHY
Beate sits in the bathroom in silence
by Valerie Knill
BEST ORIGINAL DRAMA SHORT
The Quisling
by Lynn Elliott
BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT & BEST AMERICAN SCREENPLAY
Apples, Oranges, Lemons & Limes
by Pat Mitchell
BEST INTERNATIONAL THRILLER, BEST SUSPENSE, BEST INDIE AMERICAN DIRECTOR & BEST ROMANCE
The Sicilians
by Frank Mancuso
BEST INTERNATIONAL SCREENPLAY & BEST ORIGINAL WRITER
The way women are
by Adam Tuliński
BEST EUROPEAN SCREENWRITER & BEST ARTHOUSE EUROPEAN SHORT FILM
The Wrong Lighthouse
by Laura Fitton
BEST SYMBOLIC FILM
Guardian Angel
by Laura Fitton
BEST SMARTPHONE MOVIE
Paradox
by Robin Hunt
BEST INTERNATIONAL SCI-FI, BEST AMERICAN DIRECTOR, BEST INDIE PRODUCER & BEST CAST
Birthday Cake
by Eugenia Teller Ríos
BEST ORIGINAL STUDENT FILM
Chosen Family
by Dina Faye Gilmore
BEST TELEVISION SCRIPT & BEST LGBTQ+ SCRIPT
Magma
by Nicolas Maffre
BEST EUROPEAN MUSIC VIDEO & FANTASY SUPER SHORT FILM
Picture Me This
by Dean Morgan
BEST NO-DIALOGUE FILM
BayouTech
by Kathleen Renee Krenitsky
BEST EXPERIMENTAL ANIMATED SHORT & BEST STOP MOTION PROJECT
Your Choice
by Barbara Spevack
BEST ACTRESS & BEST INDIE SHORT FILM (Low Budget)
The Girl Made of Earth and Water
by Pamela PerryGoulardt
BEST INTERNATIONAL TRAILER
Broken Redemption
by David M Lewis
BEST INDIE NARRATIVE FEATURE & BEST AMERICAN INDIE PRODUCER
Artist’s Voices
by Alberto Nacci
BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY FEATURE
Los Angeles Flipside Fanzine the Narrative Documentary / Film. Epeisodion Two
by Hudley Flipside
BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY SHORT
Hearing Voices
by Debra Knox
BEST HORROR SHORT & BEST AMERICAN INDIE DIRECTOR
Fellini Mastorna…a film of no return
by Jennifer Glee Foley
BEST EXPERIMENTAL CINEMATOGRAPHY, BEST FANTASY SHORT & BEST ORIGINAL FILMMAKER
Love Is My Gun
by Valerie Verseau
BEST INDIE MUSIC VIDEO & BEST ORIGINAL SOUND DESIGN
Little Miss Sunshine
by Charli Brown
BEST AMERICAN DRAMA
Seasoning of the Soul
by Charli Brown
BEST INTERNATIONAL FIRST TIME DIRECTOR
Road 721
by Lucinda Luvaas
BEST ORIGINAL SOUNDTRACK & BEST ARTHOUSE INDIE DIRECTOR
Light me up / Five Lilies of the Vally / boy guitar
by Hiroaki Hirakata
BEST EXPERIMENTAL MUSIC VIDEO & BEST INSPIRATIONAL CINEMATOGRAPHY
Just an old fashion future / boy guitar
by Hiroaki Hirakata
BEST ANIMATED MUSIC VIDEO
Precious The Baby Dragon
by Dawn Menge
BEST BOOK/MANUSCRIPT
Paula’s Dad and the right button in his head
by Thomas Heinemann
BEST CHILDHOOD FILM
Vanishing Ventures: The Mystery Of The Missing Business Journal!
by Cicely Mitchell
BEST INDIE ANIMATED PROJECT
MARYAM OF TSYON – Cap III Assumpta est in Caelum
by Fabio Corsaro
BEST HISTORICAL NARRATIVE FEATURE, BEST RELIGIOUS FILM & BEST EUROPEAN SCREENPLAY
Heat and Love
by Michał Kucharski
BEST ARTHOUSE MUSIC VIDEO
Where’s the money?
by Adam Scarborough
BEST ORIGINAL COMEDY
Spring In Chigwell
by Adam Scarborough
BEST ARTHOUSE DOCUMENTARY SHORT & BEST EXPERIMENTAL EDITING
And There’s Someone
by Stefano Giannotti
BEST EUROPEAN MUSIC VIDEO & BEST INDIE SONG
Inviolable
by Devin Dugan
BEST ARTHOUSE SCREENPLAY & BEST INTERNATIONAL INDIE WRITER
No One Will Know Me
by Devin Dugan
BEST ROMANTIC COMEDY SCRIPT
The Pathos of Hamlet
by Sean Gregory Tansey
BEST POETRY FILM & BEST ARTHOUSE FILMMAKER
The Stones of Rome
by Sean Gregory Tansey
BEST INDIE NARRATIVE SHORT
Take 7
by Vishal Rajput & Scott Parisien
BEST PSYCHOLOGICAL THRILLER SCRIPT
Vale Road
by Glenda Cimino
BEST INTERNATIONAL HORROR SHORT FILM
Bog Meditation
by Glenda Cimino
BEST VIDEOPETRY & BEST ARTHOUSE DOCUMENTARY SHORT
The Brawl
by Mireille Fiévet
BEST INTERNATIONAL DRAMA SHORT & BEST EUROPEAN INDIE FILMMAKER
The Dead Ringer
by Suzanne Lutas
BEST ORIGINAL FEATURE SCRIPT
Emergency Musical Response: Part 1 – Journey to Netherworld
by Cosmo Swevens
BEST AMERICAN SOUNDTRACK & BEST INTERNATIONAL INDIE FILM
Nuce
by John Johnson
BEST WESTERN SHORT FILM
Dogma
by John Johnson
BEST EXPERIMENTAL DIRECTOR, BEST ORIGINAL EDITING, BEST ARTHOUSE CINEMATOGRAPHY & BEST AMERICAN INDIE PRODUCER
The G-Files
by John Johnson
BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY & BEST UNIVERSAL INDIE FILMMAKER
Ye Ole Glorya
by Jeffrey R. Kazanjian
BEST INTERNATIONAL COMEDY
Cycle of Pain
by Mikos Zavros
BEST INTERNATIONAL SHORT SCRIPT
Urban Eats MTL
by Ioannis Koutroubis
BEST INTERNATIONAL WEB/TV SERIES
Planetary Rebellion
by Fabrizio Fuochi
BEST ARTHOUSE SONG & BEST EUROPEAN MUSIC VIDEO
1955 march 5 A song for Carla
by Fabrizio Fuochi
BEST ORIGINAL SUPER SHORT FILM
The Tías mockumentary
by Grace Fraga
BEST INDIE COMEDY
Say My Name
by Rhoyce Nova
BEST INTERNATIONAL FIRST TIME DIRECTOR, BEST POETIC DRAMA, BEST ORIGINAL SCREENWRITER & BEST ARTHOUSE INDIE SHORT FILM
Fate’s Shadow: The Whole Story
by Michelle Arthur
BEST INTERNATIONAL INDIE FEATURE FILM, BEST ARTHOUSE PICTURE, BEST AMERICAN ACTRESS (Michelle Arthur – Eva) & BEST INDIE PRODUCTION COMPANY
A Pilgrimage Into Tibet
by Mark Gould
BEST HUMAN RIGHTS DOCUMENTARY & BEST DIRECTOR (Category Documentary)
Colombano & La 21esima Fetta
by Paolo Pier Luigi Guglielmetti
BEST EUROPEAN INDIE FILM & BEST ORIGINAL ARTHOUSE FILMMAKER
The game just got real
by Bellopropello
BEST ANIMATED SUPER SHORT FILM
Are you going to wait for the next one?!
by Emilio Guizzetti
BEST SOCIAL NARRATIVE SHORT & BEST ARTHOUSE SUPER SHORT FILM
Antiquarius
by Jacek Krawczyk
BEST EXPERIMENTAL FILMMAKER, BEST INSPIRATIONAL SHORT & BEST DIRECTOR (Category: Original Short Film)
Red Faust
by Zsolt Pozsgai
BEST INTERNATIONAL FILM & BEST EUROPEAN SCREENPLAY
Lies of war
by Gerald Zinnegger
BEST EUROPEAN MUSIC VIDEO
Errata in blue
by Karin Balog
BEST INTERNATIONAL ART FILM
La tête dans les étoiles
by Timo Paris
BEST ORIGINAL DANCE FILM & BEST INTERNATIONAL ARTHOUSE DIRECTOR
Omnipotent Resolution
by Uniqueness
BEST INTERNATIONAL SONG, BEST POETRY MUSIC VIDEO, BEST ORIGINAL SOUND DESIGN & BEST INDIE SINGER
The Adventures Of C.J.
by Gaby Day
BEST INTERNATIONAL PILOT TV & BEST DRAMEDY SCRIPT
Cybernetic Genesis – La guerra tra i due mondi
by Anna Morelli
BEST EUROPEAN ACTION MOVIE & BEST FANTASY SCREENPLAY
Wave Man
by Anna Morelli
BEST ARTHOUSE SCREENWRITER
I Am God
by Brooklynn Winters & Virginia Torres
BEST AMERICAN DRAMA & BEST SCREENPLAY SHORT
Soul
by I-Jien Jane Kou
BEST FANTASY SHORT FILM, BEST INSPIRATIONAL DIRECTOR & BEST ORIGINAL EDITING
Halloween (Rabbit Well Episode 6)
by I-Jien Jane Kou
BEST ANIMATED NARRATIVE SHORT & BEST INTERNATIONAL ORIGINAL COMEDY
Entangled
by Damiano Rossi
BEST POETRY SHORT FILM & BEST EUROPEAN INDIE FILMMAKER
Synesthesya
by Gianni Salamone & Marzio Benelli
BEST INTERNATIONAL UNDERGROUNG MUSIC VIDEO
I Swear *
by Nathan Hey
BEST DIRECTOR (Category: Music Video) & BEST PRODUCER
Searching for Camelot: The Quest
by Roger Paradiso
BEST DIRECTOR (Category: Narrative Feature)
Soul of the Ocean (Her Heartbeat)
by TerryLee WHETSTONe
BEST ARTHOUSE DOCUMENTARY SHORT
Examining Eloise – a case study in mental illness and demonic influence
by Delores Flynn Flynn & Jeffrey Checker
BEST ORIGINAL HORROR SHORT & BEST INDIE CINEMATOGRAPHER
Michelangelo and Me
by Colleen Fuglaar
BEST INTERNATIONAL ROMANTIC COMEDY & BEST AMERICAN PILOT TV
In a Whole New Way
by Jonathan Fisher
BEST HUMAN RIGHTS DOCUMENTARY SHORT & BEST AMERICAN FIRST TIME DIRECTOR
Sign – “I’m waiting for you”
by Riccardo Santoro
BEST INDIE MUSIC VIDEO
Atlas Of Uncertainty (7’15”)
by Massimo Vito Avantaggiato
BEST VIRTUAL REALITY, BEST INDIE DIRECTOR & BEST INTERNATIONAL SOUND DESIGN
Free Birds
by Olaf Lenz
BEST POETRY FILM & BEST INTERNATIONAL EXPERIMENTAL VIDEO
The Beloved Universe of Filmmaker
by Goran Ajtič
BEST ARTHOUSE CINEMATOGRAPHY & BEST INSPIRATIONAL SHORT FILM
The Conspiracy
by Goran Ajtič
BEST THRILLER SHORT
Shenanigans Pilot
by Breanne Nicole Wilson
BEST ORIGINAL AMERICAN WRITER & BEST TELEVISION SCRIPT
Office Chatter
by Breanne Nicole Wilson
BEST INTERNATIONAL COMEDY, BEST AMERICAN FIRST TIME DIRECTOR & BEST CAST
The Dancing Spies @Goddess – Novel Manuscript
by Francis Billingsley
BEST INTERNATIONAL BOOK
Ragzi & The Danseuse
by Kevin Michael Irvine
BEST ARTHOUSE FEATURE SCRIPT & BEST INTERNATIONAL ORIGINAL WRITER
Drag Queens Of Emeralis
by Kevin Michael Irvine
BEST INDIE SCREENWRITER
Late Sleeper
by Peter Morris Hardy
BEST INTERNATIONAL FIRST TIME FILMMAKER & BEST ORIGINAL CINEMATOGRAPHER
Nocturnal
by Peter Morris Hardy
BEST AMERICAN SCREENPLAY
Veil
by Peter Morris Hardy
BEST ORIGINAL SHORT SCRIPT
Noi Crusaders – 30 years of american football in Sardinia
by Stefano Sernagiotto
BEST INTERNATIONAL INDIE DUCUMENTARY
Luzinete
by Carla Di Bonito
BEST DIRECTOR (Category Indie Narrative Short), BEST ORIGINAL SCREENWRITER, BEST SUPPORTING ACTRESS & BEST ARTHOUSE CINEMATOGRAPHY
Dreaming Vincent
by Christian Candido
BEST ART FILM, BEST INTERNATIONAL INDIE PRODUCER, BEST EUROPEAN FILMMAKER & BEST EUROPEAN CAST
Universe Beyond Time
by Joel Barkley
BEST ANIMATED EXPERIMENTAL SHORT FILM
Virtuality
by Marta Torres
BEST EXPERIMENTAL INDIE SHORT FILM
Divide and plunder
by Marta Torres
BEST INDIE SCREENPLAY SHORT
Giulietta e Romeo?
by Vanessa Cremaschi
BEST INTERNATIONAL NARRATIVE SHORT, BEST EUROPEAN FIRST TIME DIRECTOR & BEST INDIE PRODUCTION COMPANY
Windows of a Lonesome Chaos
by Jeff Riley Kazanjian
BEST PSYCHOLOGICAL DRAMA SCRIPT
The Hollywood’ll Eat
BEST AMERICAN SHORT SCRIPT
Man in a Can
by Henk Pringels
BEST POETRY ANIMATED PROJECT
Ritual For a Little Dead Bird
by Margreet Kramer
BEST ORIGINAL FILMMAKER & BEST EUROPEAN EXPERIMENTAL FILM
Hard Times In The Deep South
by Rick Revel & Kevin Kehl
BEST INDIE AMERICAN MUSIC VIDEO & BEST ARTHOUSE SONG
Master Speesa!
by Rosie Malek-Yonan & Monica Malek-Yonan
BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT & BEST ORIGINAL WRITER
Cats and Husbands
by Grace Samson & Barry Samson
BEST INTERNATIONAL NARRATIVE SHORT, BEST ARTHOUSE DIRECTOR, BEST SCREENPLAY SHORT & BEST INDIE PRODUCER
Cozy Eurekas
by Marco Felipe Rossi
BEST INTERNATIONAL YOUNG FILMMAKER
Tangled Tails
by Oleg Condrea
BEST EUROPEAN SCREENWRITER, BEST DRAMA SCRIPT & BEST INTERNATIONAL ORIGINAL IDEA
EarthLove
by Felicia Konrad & Johan Haugen
BEST POETIC DANCE FILM & BEST INTERNATIONAL ARTHOUSE MUSIC VIDEO
Rhymes With Crump
by John Johnson
BEST INTERNATIONAL SUPER SHORT FILM, BEST ARTHOUSE CINEMATOGRAPHY & BEST ORIGINAL INDIE FILMMAKER
Essence On Time Frames
by Luis Dias
BEST INTERNATIONAL THRILLER SHORT & BEST SUSPENSE
All You Can Carry
by Max Orkis
BEST AMERICAN SCEENPLAY SHORT
Normal Thoughts From A Strange Mind: Volume I
by L. S. Strange
BEST SCI-FI SCRIPT, BEST INTERNATIONAL HORROR SCRIPT & BEST THRILLER SCRIPT
Appointment with The Plague Doctor, Lester Haywood
by L. S. Strange
BEST ORIGINAL FIRST TIME DIRECTOR, BEST HORROR SHORT, BEST TRAILER & BEST CINEMATOGRAPHER (Category: Narrative Short)
Forever Love
by Mariano Tamburrini
BEST ITALIAN NARRATIVE SHORT
Ciccillo
by Mariano Tamburrini
BEST EUROPEAN INDIE PRODUCER & BEST ORIGINAL SCREENPLAY SHORT
The Running Man 2020
by Jonas Grimas
BEST ORIGINAL COMEDY
Championship Season
by James Anthony McElligott
BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY FEATURE, BEST INDIE DIRECTOR & BEST ARTHOUSE PRODUCER
Krazy Dead
by Horatio Tihanyi & Dawn Nargi
BEST INTERNATIONAL FEATURE SCRIPT & BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Double Identity
by Chris Nightshaid
BEST INTERNATIONAL LGBTQ+ FILM
The Village V: The Orphanage
by Isaac Lawrence
BEST INDIE DIRECTOR
Roses are Blind
by Gui Agustini
BEST ORIGINAL SCORE, BEST AMERICAN ACTOR & BEST ORIGINAL THRILLER SHORT
Reawakened
by Denise Georgina Dowdell-Stent
BEST ORIGINAL BOOK
Eternal
by Denise Georgina Dowdell-Stent
BEST INTERNATIONAL WRITER
The Blanket
by Susanna Donau
BEST EUROPEAN SUPER SHORT & BEST EXPERIMENTAL ANIMATION
Aspettando La Rivoluzione – I primi due episodi
by Francesco Niglio
BEST INTERNATIONAL YOUNG DIRECTOR, BEST INDIE CINEMATOGRAPHER & BEST ORIGINAL PROJECT